Fókuszban az InSAR.Hungary applikáció

Magyarország műholdradar alapú mozgásvizsgálati rendszerének interaktív bemutatója

Már elérhető az interneten az InSAR.Hungary interaktív webes applikáció. Az első böngészhető magyarországi fejlesztésű és fenntartású műholdradar alapú mozgásvizsgálati rendszer szabad betekintést enged a 2015 és 2023 közötti idősávban Magyarország egész területére meghatározott, az InSAR és GNSS technológiák szinergiáját is kiaknázó, geodéziai mozgásvizsgálati eredmények deformációs-sebesség adataiba. Az idei Földmérők Világnapja konferencián Magyar Bálint kutató előadásában lehetőség volt mélyebben is belelátni az InSAR technológián alapuló, szabadon elérhető új alkalmazásba egy interaktív bemutató keretében.

InSAR.Hungary néven itt az első szabadon böngészhető magyarországi fejlesztésű és fenntartású online elérhető műholdradar alapú mozgásvizsgálati rendszer. Az InSAR.Hungary honlapon március 20-tól elérhető webes applikáció lehetővé teszi a böngészést Magyarország egész területére vonatkozó geodéziai mozgásvizsgálati eredmények deformációs-sebesség adatai között, kihasználva az InSAR és GNSS technológiák adta lehetőségeket is.

A felszíni deformációs mintázatok vizsgálatai kapcsolódhatnak természeti jelenségekhez, például tektonikus vagy geomorfológiai folyamatokhoz; illetve emberi tevékenységből eredő folyamatokhoz, amilyen például a bányászat vagy a felszín alatti víz- és fluidum kitermelés. Szintén kiemelt jelentőségű közvetlen épített környezetünk mozgásvizsgálati karakterisztikájának ismerete. Mindezen kihívásokra nyújt térben nagyfelbontású és nagyléptékű megfigyelési és monitorozási lehetőséget a műholdradar interferometria (InSAR), amely milliméter skálájú pontossággal képes a deformációs mintázatok feltérképezésére és monitorozására is. Az online felület indulásának napján, március 20-án a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME) megrendezésre került Földmérők Világnapja konferencián Magyar Bálint InSAR kutató mutatta be a penci Kozmikus Geodéziai Obszervatórium (KGO) vadonatúj szolgáltatását. A konferencia helyszínén nem volt idegen az előadás tematikája, ugyanis a szolgáltatás sikeres megvalósításához nagyban hozzájárult Magyar Bálint BME-n folytatott PhD tanulmányainak kutatás-fejlesztési tapasztalata is.

*

A kutató elsőként a technológia alapjairól beszélt, és a később elhangzó kifejezéseket definiálta a műholdradar technológia (synthetic aperture radar: SAR) alapjainak jobb megértéséhez; például olyan alapinformációkat, mint, hogy a műholdradaros eljárás miért is teszi lehetővé a napszak- és időjárásfüggetlen földmegfigyelést. Emellett bemutatta a műholdradar interferometria technológiáját is, illetve több kapcsolódó feldolgozási eljárást, mint a differenciális interferometria (DInSAR) és az állandó szórópontok módszere (Persistent Scatterer Interferometry: PSI). Utóbbi módszertanát használja fel az InSAR.Hungary, mely egész Magyarország területére nyújt átfogó mozgásvizsgálati eredményeket, a 2015 és 2023 közötti időszakra vonatkozóan.

*
Magyar Bálint, a Kozmikus Geodéziai Obszervatórium InSAR kutatója

Ezt követően az InSAR.Hungary különböző eredménytermék szintjeit és azok karakterisztikáját ismertette. Ennek során bemutatta a Sentinel-1 L1 (Level-1) SLC adatokból levezetett L2-szintű teljes S1 felbontású eredménytermék szinteket, melyek a tisztán műholdirányú (Line-of-sight, LOS) értékekkel reprezentálják Magyarország mozgásvizsgálati jellemzőit. A különböző felvételezési geometriájú eredmények szabályos rácson történő kiegyenlítésének köszönhetően pedig a helyi vertikális és kelet-nyugat irányú, azaz L3-as szintű deformációs komponensek is elérhetőek, melyek felhasználóbarát módon teszik lehetővé az esetleges deformációs mintázatoknak az értelmezését. A bemutatott InSAR.Hungary ötvözi az InSAR és GNSS technológiák közötti szinergiát is: kombinálva a lokális deformációs mintákat nagy pontossággal térképező InSAR alapú eredményeket a GNSS által biztosított nagy pontosságú regionális sebességmező eredményeivel, így egy kalibrált, országos léptékű integrált mozgásvizsgálati adatbázist és szolgáltatást hozva létre. Az InSAR.Hungary jelenleg az L3-as szintű tisztán InSAR-alapú L3A, és a GNSS-sebességmezővel kalibrált L3B eredményeinek a 2015-2023-as időszakra vonatkozó átlagos deformációs sebesség értékeibe [mm/év] nyújt publikus betekintési lehetőséget.

*

Az előadás következő szakaszában került sor az interaktív bemutatóra. Ebbe az érdeklődő közönség akár a saját telefonján vagy laptopján, akár a kivetítőt követve kapcsolódhatott be. A számos érdekesség egymást követte: legyen az a borotai gázmező, autópálya-csomópont, a rácalmási Duna-part vagy akár a balatoni üdülőövezetekhez kapcsolódó recens deformációs mintázatoknak a bemutatása. Az InSAR.Hungary szolgáltatás szabadon elérhető az alábbi linken: https://www.insar-hungary.hu/.

*

Az előadás zárásaként rövid kitekintést és köszönetnyilvánítást követően gazdag szakmai párbeszéd következett, amelynek során számos kérdést kapott és válaszolt meg az előadó. Az InSAR.Hungary szolgáltatás elindítása jelentős mérföldkő a KGO életében, melynek további fejlesztése és frissítése is a KGO céljai közé tartozik. További információ az Obszervatórium honlapján található.

Fotó: Péczi László

Magyar Bálint